​رونمایی روسیه از لیست سیاه

دولت روسیه اعلام کرد در واکنش به تحریم‌های یکجانبه‌ای که اتحادیه اروپا طی هفته‌های اخیر علیه افراد و نهادهای روسی اعمال کرده، تحریم‌هایی را علیه مقامات ارشد اتحادیه اروپا اعمال می‌کند.

پایگاه خبری تحلیلی رستانیوز:

در بیانیه‌ای که روز پنجشنبه توسط وزارت خارجه روسیه منتشر شد، تاکید شده که سیاست تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه از حد و مرز فراتر رفته است و بروکسل از زمانی که ما عملیات نظامی خود را در اوکراین در ۲۴ فوریه آغاز کردیم، محدودیت‌های یکجانبه‌ای را «به‌صورت دسته جمعی و خودسرانه علیه شرکت‌ها و شهروندان روسی اعمال کرده است.

این بیانیه، اتحادیه اروپا را به "نادیده گرفتن تمام استانداردهای حقوقی بین‌المللی" با انتشار اطلاعات شخصی افرادی که در لیست سیاه خود درج کرده، متهم و اشاره کرد که بروکسل تلاش می‌کند مسکو را مسئول «بحران ساختاری در حوزه امنیت اروپا» معرفی کند.

این وزارتخانه تاکید کرد که اقدامات اتحادیه اروپا بخشی از رویکرد جمعی غرب با هدف بازدارندگی روسیه و تابع ساختن آن در راستای از سرگیری هژمونی مطلق غرب در جهان، جلوگیری از تضمین امنیت و حفظ منافع ملی کشورمان است.

در این بیانیه آمده است: تحولات هفته های اخیر نشان داد که این قبیل تلاش‌ها محکوم به شکست است.

این وزارتخانه هشدار داد که این اقدامات اتحادیه اروپا "نه تنها به بن بست در روابط خود با روسیه منجر می شود، بلکه امنیت و رفاه شهروندان اروپایی و ثبات سیستم اقتصادی و مالی جهانی را نیز به خطر می اندازد."

وزارت خارجه روسیه اعلام کرد، در واکنش به تحریم های دسته جمعی یکجانبه اتحادیه اروپا، طرف روسی تصمیم گرفت بر اساس اصل اقدام متقابل که یکی از اصول اساسی حقوق بین الملل است، فهرست نمایندگان کشورهای عضو اتحادیه اروپا و نهادهای اروپایی را که حق ورود به خاک روسیه را ندارند، گسترش دهد.

این وزارتخانه توضیح داد که این محدودیت‌ها شامل «رهبران بلندپایه اتحادیه اروپا»، از جمله تعدادی از اعضای کمیسیون اروپا، رهبران ساختارهای نظامی اتحادیه و اکثریت نمایندگان پارلمان اروپا می‌شود که «سیاست‌های ضد روسی» را ترویج می‌کنند.

در این بیانیه اشاره شده است که در فهرست سیاه روسیه اسامی مقامات بلندپایه از جمله نمایندگان دولت ها و پارلمان‌های تعدادی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا، شخصیت‌های عمومی و کارمندان رسانه‌ها که مسئولیت اعمال تحریم‌های غیرقانونی علیه روسیه را بر عهده دارند نیز درج شده است.

 این وزارتخانه تاکید کرد که در پیامی شفاهی به نماینده اتحادیه اروپا در مسکو به وی درباره رویه جدید خود اطلاع و هشدار داده است که "هر گونه اقدام خصمانه اتحادیه اروپا و اعضای آن از این پس پاسخ سختی را به همراه خواهد داشت."

این وزارتخانه اسامی مقامات اروپایی که در لیست سیاه قرار گرفته اند را فاش نکرد.

 

منبع: ایسنا

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

اخبار از پلیکان
تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت رستانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

آخرین مطالب

سایر رسانه ها

اخبار از پلیکان
تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت رستانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد