پایگاه خبری تحلیلی رستانیوز:

 

چکیده : پرمصرف‌ترین تیرآهن‌های معمولی تیرآهنی است که با ابعاد 12 متری تولید شده باشد. اما گاهی اوقات بسیاری از صنعتگران نیاز به استفاده از تیرآهن در اندازه‌های دیگری دارند. به تیرآهن‌هایی که در اندازه‌های کمتر از 12 متر برش زده می‌شوند، تیرآهن نرمال می‌گویند. ما در ادامۀ این مطلب قصد داریم بیشتر به معرفی این‌ نوع تیرآهن پرداخته و دربارۀ قیمت و خرید آن اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

 

می‌دانید که تیرآهن یکی از مهم‌ترین پروفیل‌های فولادی است که کاربردهای فراوانی در صنایع مختلف، بخصوص ساختمان‌سازی دارد. تیرآهن‌ نرمال و سایر تیرآهن‌های تولید‌شده و موجود در بازار را می‌توان براساس معیارهای مختلفی، در دسته‌بندی‌های گوناگون قرار داد. یکی از این معیارها، شکل ظاهری تیرآهن است که به دو شکل تیرآهن هاش و تیرآهن ال تولید می‌شود. معیار دیگر را می‌توان سایز تیرآهن دانست که در اندازه‌های مختلف تولید می‌شود.

به طوری که می‌توان ابعاد 6، 8، 12 و همچنین 14، 16 و 18 و… آن را از بازار خریداری کرد. پرمصرف‌ترین تیرآهن‌های معمولی تیرآهنی است که با ابعاد 12 متری تولید شده باشد. اما گاهی اوقات بسیاری از صنعتگران نیاز به استفاده از تیرآهن در اندازه‌های دیگری دارند. به تیرآهن‌هایی که در اندازه‌های کمتر از 12 متر برش زده می‌شوند، تیرآهن نرمال می‌گویند. ما در ادامۀ این مطلب قصد داریم بیشتر به معرفی این‌ نوع تیرآهن پرداخته و دربارۀ قیمت و خرید آن اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

تیرآهن نرمال چیست و چه کاربردی دارد؟

همان‌طور که در قسمت مقدمه به این موضوع اشاره کردیم، تیرهای ال براساس ویژگی‌های مختلفی طبقه‌بندی می‌شوند. یکی از این ویژگی‌ها، طول و متراژ است. به‌طورکلی به تمامی تیرآهن‌هایی که دارای طولی کم‌تر از 12 متر باشند، تیرآهن نرمال می‌گویند. این مقطع فولادی در صنعت ساختمانی و پروژه‌های عمرانی، بسیار زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرد. نکتۀ دیگر دربارۀ این مقطع فولادی این است که به جهت مصرف زیاد و تقاضای بالا، نسبت به تیرآهن معمولی گران‌تر است. با توجه به آنچه که بیان کردیم، متوجۀ تفاوت تیرآهن نرمال و معمولی شده‌اید. در ادامه به ویژگی‌های هر دو نوع تیرآهن اشاره خواهیم کرد.

تیرآهن نرمال و معمولی چه ویژگی‌هایی دارند؟

طبیعی است که به‌لحاظ استفاده‌ای که هر یک از این محصولات دارند، ویژگی‌های خاصی برای آن‌ها در نظر گرفته شده‌باشد. این ویژگی‌های خاص سبب شده تا با استفاده از این نوع تیرآهن، ساختمان‌ها و پروژه‌های عمرانی از استحکام و مقاومت بالاتری برخوردار شوند. از ویژگی‌های این نوع تیرآهن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱) تیرآهن ال قادر است بار زیادی را تحمل کند. استفاده از این محصول کمک می‌کند تا سازندگان بتوانند یکپارچگی سازه را تضمین کنند، بدون آن‌که لازم باشد از تکیه‌گاه‌های متعددی استفاده نمایند.

۲) به دلیل آن‌که تیرآهن نرمال وزن کمتری دارد، کمک می‌کند تا سازه درنهایت وزن کمتری پیدا کند.

۳) این تیرآهن‌ها به دلیل استفاده از متریال فولاد و همچنین روش تولیدی‌ که دارند، می‌توانند مقاومت بالایی از خود در برابر عوامل مخرب محیطی نشان دهند.

۴) اگر در ساخت‌وساز از تیرآهن نرمال استفاده کنید، هزینه‌ها برای شما کمتر شده و این امر صرفه اقتصادی خواهد داشت، زیرا همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم، نیاز به قطعات جانبی برای پشتیبانی، استحکام سازه را به حداقل می‌رساند.

هنگام خرید تیرآهن نرمال به چه نکاتی باید توجه کرد؟

پیش‌تر گفتیم که تیرآهن‌های نرمال و معمولی تفاوت چندانی با هم ندارند و تنها تفاوتشان در نوع مصرفشان است. به همین منظور لازم است هنگام خرید تیرآهن نرمال یا معمولی نکاتی را مدنظر قرار دهید. در ادامه ما به چند نکته‌ای که کمک می‌کند شما خرید بهتری داشته باشید اشاره خواهیم کرد: 

  • بررسی وزن تیرآهن نرمال یا معمولی

گفتنی است که قیمت تیرآهن نوع نرمال در تهران و یا هر شهر دیگری براساس وزن آن تخمین زده می‌شود. هرچه وزن آهن بیشتر باشد، قیمت تیرآهن نرمال نیز افزایش خواهد داشت. البته سنگین‌تر بودن تیرآهن، نمایانگر کیفیت بالاتر آن نخواهد بود. ضمن آن‌که ممکن است برای ساخت برخی سازه‌ها شما نیاز به تیرآهن سبک‌تری داشته باشید.

برای اینکه بتوانید متوجۀ وزن واقعی تیرآهن‌هایی که خریداری می‌کنید شوید، لازم است پس از ترخیص بار، به کمک باسکول، وزن دقیق محاسبه و فاکتور نهایی صادر شود. خریدار باید وزن محصول خریداری‌شده را با وزن باسکول مطابقت دهد.

  • لازم است تعداد شاخهٔ تیرآهن شمرده شود

همان‌طور که پیش‌تر هم اشاره کردیم، تمامی مقاطع فولادی براساس وزن به فروش می‌رسند. اما هنگام خرید تیرآهن نرمال علاوه‌بر وزن، بهتر است شمارش شاخه‌ها را نیز در نظر داشته باشید. از آنجا که علاوه‌بر وزن، خرید تیرآهن به‌صورت بندیل نیز انجام می‌شود، لازم است بدانید که تعداد شاخه‌ها در بندیل هر کارخانه‌ای متفاوت است، بنابراین بهتر است شمارش آن در نظر گرفته شود تا تعداد شاخه‌ها بتواند نیاز ما را در ساخت سازه‌های مختلف برآورده کند.

  • رنگ تیرآهن نرمال و معمولی را بررسی کنید

به‌طورکلی برای خرید یک مقطع فولادی خوب، توجه به رنگ آن ضروری است، زیرا رنگ طبیعی تیرآهن باید طوسی پررنگ و یا مشکی باشد. همان‌طور که می‌دانید، هنگامی که آهن در مجاورت هوا قرار می‌گیرد، تغییر رنگ می‌دهد. رطوبت نیز سبب می‌شود تا آهن زرد و اکسیده شود، بنابراین محصولی که در اثر قرارگیری در هوا و یا رطوبت کاملا زرد شده و یا در برخی قسمت‌ها دچار زنگ‌زدگی شده‌است، باری کهنه به شمار می‌آید، درنتیجه می‌توانید آن‌ها را با قیمتی پایین‌تر و برای کارهایی که درجهٔ اهمیت بالایی ندارند مورد استفاده قرار دهید.

  • برگ آنالیز تیرآهن را ببینید

همیشه به همراه ارائهٔ تیرآهن، یک برگه که مشخصات کامل بار در آن درج شده‌است ارائه می‌گردد. در این برگه مشخص شده‌است که ترکیبات شیمیایی این محصول شامل چه مواردی می‌شود، بنابراین بهتر می‌توانید تصمیم بگیرید که آیا این محصول برای کسب‌وکار شما مناسب است یا خیر؟

جمع‌بندی

با توجه به مطالب بالا و آنچه تا اینجا گفته شد، وجه تمایز اصلی تیرآهن نرمال و تیرآهن معمولی را می‌توان در سایز و اندازۀ آن‌ها دانست. اما شباهت آن‌ها در این است که کاربردی یکسان دارند و بیشتر برای ایجاد ایمنی در سازه به‌کار می‌روند. هر دو نوع تیرآهن را می‌توان جزو با‌کیفیت‌ترین مقاطع فولادی موجود در بازار به شمار آورد. به شرط آن‌که از متریال مرغوب و باکیفیت تهیه شده باشند. برای خرید تیرآهن‌های مرغوب، لازم است این محصولات را از شرکت‌هایی خریداری کنید که بتوانند کیفیت آن را تضمین کنند. فروشگاه آهن هایپر یکی از این شرکت‌ها به شمار می‌آید که می‌تواند مرغوب‌ترین مقاطع فولادی را در انواع و اندازه‌های گوناگون در اختیار مشتریان قرار دهد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر

 

سایر رسانه ها

اخبار از پلیکان

آخرین مطالب

سایر رسانه ها

اخبار از پلیکان