پایگاه خبری تحلیلی رستانیوز:

 

امروزه با پیشرفت بشر و افزایش جمعیت شهر نشینی بیشتر شده است. افزایش جمعیت باعث شده تا میزان شهر ها شلوغ تر شود و در نتیجه افراد روش هایی برای کاهش میزان رفت و آمد در شهر را انتخاب کرده اند. این کاهش رفت و آمد باعث کاهش تحریک افراد شد. با کاهش تحرک، افراد مبتلا به بیماری هایی مثل دیابت، فشار خون، بیماری های قلبی و عروقی و ... روز به روز رو به افزایش است. بیشتر افراد مبتلا به دیابت تا مدت ها از آن خبری ندارند و با بد تر شدن شرایط سلامتیشان به پزشک مراجعه می کنند و متوجه این موضوع می شوند.

امروز قصد داریم تا در مورد بیماری دیابت که یکی از خاموش ترین و خطرناک ترین بیماری ها است صحبت کنیم.

دیابت چیست؟

دیابت بیماری است که در اثر کاهش، مقاومت بدن یا عدم ترشح هورمون انسولین در بدن ایجاد می شود.

از مهم ترین دلایل بروز دیابت چیست؟

 1. ارث
 2. تغذیه
 3. کم تحرکی
 4. استرس
 5. بیماری های زمینه ای مانند فشارخون
 6. مصرف دخانیات

انواع دیابت کدامند؟

دیابت به سه نوع تقسیم می شود. دیابت نوع 1 ، دیابت نوع 2 ، دیابت بارداری

دیابت نوع 1 : این نوع دیابت در اثر عدم تولید انسولین توسط لوزالمعده و زیاد شدن گلوکز در بدن ایجاد می شود. دانشمندان تحقیقات زیادی انجام داده اند اما هنوز علت اصلی ایجاد این بیماری را نمی دانند. آنها احتمال می دهند که این بیماری در اثر موضوعات ژنتیکی یا عفونت های ویروسی ایجاد می شود که سبب آسیب به سلول های سازنده انسولین در پانکراس می شود. این نوع دیابت بیشتر در کودکان و بزرگسال کم سن بیشتر شایع است.

دیابت نوع 2

 این نوع دیابت به دو دلیل اتفاق می افتد:

 1. یا انسولین تولید شده توسط پانکراس نسبت به میزان قند خون کافی نیست.
 2. یا بدن نسبت به هورمون انسولین مقاوم شده است.

این نوع دیابت بیشتر در افراد میان سال یا مسن شایع است. اما ممکن است که جوانانی که به اضافه وزن مبتلا هستند یا تحرکشان کم است نیز به آن مبتلا شوند.

دیابت بارداری: این نوع دیابت بیشتر در زنان بارداری شایع است. زنان باردار بهتر است در طول مدت بارداری خود تحت نظر پزشک باشند. زنانی که  در طول بارداری به این نوع دیابت مبتلا می شوند خطر ابتلا آن ها به دیابت نوع دو بیشتر می شود. در طول دوران بارداری باید حتما به تغذیه مناسب، انجام فعالیت بدنی مداوم توجه کنید. در صورتی که پزشک صلاح بدانید برای شما هورمون انسولین تجویز می کند که باید به صورت روزانه آن را تجویز کنید.

10

اگر در دوران بارداری به این بیماری مبتلا شدید بهتر است که به صورت روزانه قند خون خود را با دستگاه دیابت اندازه گیری کنید. انجام این کار به شما در کنترل این بیماری و درمان هر چه سریع تر آن کمک خواهد کرد.

علائم فرد دیابتی چیست؟

 1. فرد احساس تشنگی شدید می کنید.
 2. فرد دچار خستگی شدید در طول روز می شود.
 3. تاری در دید.
 4. زخم ها که به راحتی خوب نمی شود و بهبود آنها زمان زیادی می برد.

اگر شما این علائم را دارید هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنید. پزشک با انجام آزمایش های مختلف تعیین می کنید که شما به دیابت مبتلا شده اید یا خیر. اگر پزشک تشخیص دهد که به دیابت مبتلا شده اید ممکن است که برای شما انسولین تجویز کند.

چه غذا هایی سبب بالا رفتن سطح قند خون و دیابت می شود؟

میوه های کمپوت شده: کمپوت ها یا دیگر میوه هایی که به صورت کنسرو تولید می شوند به دلیل افزودن حجم زیادی شکر در فرآیند تولید به آن ها یکی از مواردی هستند که سبب افزایش قند خون می شوند.

نشاسته ها: غلات که در فرآیند تولید سبوس از آنها گرفته می شود مانند آرد سفید و نان سفید، سیب زمینی سرخ شده

لبنیات:  مصرف شیر پرچرب، ماست پرچرب، خامه و ... نیز سبب افزایش قند خون می شود.

نوشیدنی ها: نوشابه های گازدار، چای شیرین، نوشیدنی های انرژی دار

عوارض دیابت برای بدن

همان طور که در اول مقاله اشاره کردیم بیشتر افراد مبتلا از بیماری خود مطلع نیستند. عدم آگاهی از دیابت و بالا ماندن قند خون میتواند در دراز مدت سبب ایجاد بیماری های خطر ناکی شود.  بهتر است که افراد حتی اگر به این بیماری مبتلا نیستند با خرید دستگاه تست قند خون، به صورت دوره ای قند خون خود را اندازه گیری کنند.

11

از عوارضی  خطرناک بیماری دیابت میتوان به :

بیماری های کلیوی: یکی از مهم ترین دلایل ایجاد بیماری کلیوی که منجر به دیالیز یا پیوند کلیه می شود بیماری دیابت است.

بیماری ها قلبی و عروقی: یکی از مهم ترین بیماری هایی که سبب مرگ در بیماری دیابتی می شود مشکلات قلبی و عروقی است.

بیماری های اعصاب محیطی: دیابت با تاثیر بر روی اعصاب باعث اختلالات حسی و در نتیجه ایجاد زخم های مزمن در اندام ها می شود.  این زخم ها مدت زمان زیاد طول می کشد تا ترمیم شوند.

آیا می توان از ابتلا به دیابت جلوگیری کرد؟

بیماری دیابت است که از عوامل ژنتیکی و محیطی ایجاد می شود. اما می توان با رژیم غذایی سالم و تغییر در سبک زندگی از ابتلا به آن جلوگیری کرد. افرادی هم که به این بیماری مبتلا هستند با اجتناب از مصرف غذا های فرآوری شده و پر شکر مانند نوشابه و جایگزین کردن نان و غلات سبوس دارد مانند نان جو به جای نان سفید می توانند گام مهمی برای کنترل این بیماری بردارند.

 قند و غلات سفید ارزش غذایی کم تری دارد زیرا تمامی مواد مفید مانند ویتامین ها و فیبر از آن گرفته شده است. برای مثال می توان به برنج، آرد، آبنبات ها، نوشیدنی های گاز دار مثل نوشابه اشاره کرد. رژیم غذایی سالم شامل مصرف روزانه سبزیجات و میوه تازه، حبوبات و غلات با آرد سبوس دار  می باشد. مصرف روغن های سالم مانند روغن کنجد، روغن زیتون هم تاثیر چشمگیری دارد.

خوردن غذا در فاصله های مرتب و دست کشیدن از غذا خوردن قبل ازسیر شدن کامل هم جز عواملی است که سبب کاهش احتمال ابتلا به دیابت می شود.

انجام فعالیت های ورزشی روزانه و مرتب نیز به کاهش سطح قند خون کمک می کند. انجام ورزش های روزانه مانند پیاده روی، شنا، کوهنوری، دوچرخه سواری می توانید مناسب باشد.

با آروزی سلامتی برای شما.

این مقاله در سایت فروشگاه عرفان طب تهیه شده است. این فروشگاه همواره در نظر داشته که محصولات و تجهیزات پزشکی را کیفیت بالا در اختیار مشتریان عزیز قرار دهد.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر