پایگاه خبری تحلیلی رستانیوز:

 

 

فرزاد هوشیار پارسیان نفوذ بر افکار و اندیشه های عمومی را خطرناکتر از نفوذ فردی یا جاسوسی دانست و گفت: آن چیزی که به نظام ضربه می زند این است که نفود بر توده های مردم تاثیر می گذارد و این به مدیران و تصمیم گیران می رسد و روی تصمیم آن ها تاثیر می گذارد.

 

برنامه «شبکه سایه ها» رادیو گفت‌وگو با موضوع راهکارهای حاکمیتی مقابله با نفوذ دشمن در ساختار جمهوری اسلامی ایران و با حضور فرزاد هوشیار پارسیان کارشناس و پژوهشگر به روی آنتن رفت.

فرزاد هوشیار پارسیان نفوذ را مسئله ای استراتژیک در تمام کشورهای دنیا دانست و در عین حال گفت: نفوذ برای انقلاب اسلامی، موضوع متفاوتی است چون مقابله خیر و شر است. خواستگاه آن از زمانی است که حضرت آدم در بهشت بود و شیطان خودش را شبیه مار کرد تا بتواند حضرت آدم را منحرف کند. تقابل خیر و شر در همیشه تاریخ به وسیله نفوذ شکل گرفته است و نفوذ یک اهرم اساسی دشمن بوده است.

وی افزود: یک زمانی در دهه 60 نفوذی فیزیکی است و مثلا شخصی مثل کلاهی می آید و نماینده نهاد ریاست جمهوری در دستگاه های امنیتی می شود و حتی پشت سر این فرد نماز می خواندند.

این کارشناس و پژوهشگر در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو با اظهار به اینکه جریان نفوذ امروز در کشور خیلی پیچیده تر از دهه 60 است، تصریح کرد: جریان نفوذ به شکل امروزی به این صورت است که به فکر مدیران ما تاثیر می گذارد به طوری که مدیر در تصمیم گیری آن تصمیمی را که باید بگیرد، نگیرد. حالا یا از طریق جریان سازی عمومی یا فضای مجازی و  یا شایعاتی که در افکار عمومی منتشر می شود تا رسانه های گروهی که تولید فرهنگی علیه نظام انجام می دهند، نفوذ انجام می شود و بر روی ناخودآگاه ذهن مسئولین تاثیر می گذارد.

وی یادآور شد: رهبر انقلاب فرمودند هدف نفوذ این است که مسئول اگر می خواهد در حوزه ای اقدام کند، آن اقدام را کمرنگ تر انجام دهد و یا به این تصمیم برسد که انجام ندهد. این نکته نشان می دهد که ظرافت نفوذ در دهه 1400 بسیار پیچیده تر از آن چیزی است که ما می بینیم و درک می کنیم. در واقع یک نفوذ نرم کاریزماتیکی که ذهن مدیر، مسئول اجرایی و عموم جامعه را نسبت به یک امر مقدس و خیر تغییر می دهد.

هوشیار پارسیان درباره واژه هایی همچون توهم توطئه و سوپر انقلابی گری گفت: مشکل این است که در بدنه حاکمیت سه بستر وجود دارد که فکر می کند این اتفاقات توهم است؛ فقدان آگاهی و دانش، ضعف های مدیریتی و اجرایی، عدم مطالعه و حتی گوش ندادن به فرامین رهبر انقلاب.

وی یادآور شد: وقتی به انقلاب های مخملی که شکل گرفته و یا سوء  استفاده هایی که از بهار عربی شد و در سوریه منجر به جنگ داخلی شد و یا فروپاشی که در اوکراین شکل گرفت، نگاه کنیم متوجه می شویم جریان نفوذ با هزینه کمی توانست حکومت این کشورها را تغییر دهد اما در جمهوری اسلامی ایران به واسطه باورهای انقلاب اسلامی هیچ اتفاقی نمی افتد و آینده برای ما درخشان است. چون ما یک منبع قوی و منحصر به فرد به نام ولایت فقیه را داریم. وقتی این شاخص وجود دارد و به سخنان این شاخص گوش می دهیم متوجه می شویم نفوذ چیست.

این کارشناس و پژوهشگر در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو با ذکر اینکه ما مواجه با یک حمله همه جانبه هستیم، اظهار کرد: ما نباید دنبال یک نفوذی و جاسوس باشیم بلکه باید به دنبال این باشیم که یک جریان فرهنگی دارد روی کل کشور تاثیر می گذارد و بر روی مغزها و انسان ها کار می کند و این دارای سه لایه است. یک لایه نفوذ در نهادها است. یک لایه نفوذ بر اشخاص است که مدیر هستند و یک لایه نفوذ بر توده های مردم است.

وی نفوذ بر افکار و اندیشه های عمومی را خطرناکتر از نفوذ فردی یا جاسوسی دانست و گفت: آن چیزی که به نظام ضربه می زند این است که مردم وقتی شبکه های اجتماعی را باز می کنند چه اهداف نفوذ دارد به صورت توده ای روی جامعه تاثیر می گذارد و این به مدیران و تصمیم گیران می رسد و روی تصمیم آن ها تاثیر می گذارد. و دیگر لازم نیست غرب بیاید در کشور عملیات کند و مدیری که پشت میز نشسته همان کار را می آید و انجام می دهد.

هوشیار پارسیان سه دلیل را برای هشدار خود بیان و عنوان کرد: دامنه نفوذ بر افکار و اندیشه های عمومی وسیع تر و عمق و کیفیت آن عمیق تر است و با تعقیب قضایی و امنیتی نمی شود موضوع را جمع کرد.

وی متاثرین بر جامعه عمومی را سلبریتی ها و خواص جامعه برشمرد و اظهار کرد: ما باید بر سواد عمومی خواص جامعه تاثیر بگذاریم. همچنین رسانه می تواند کمک کند تا مردم سره را از ناسره و جریان نفوذ تشخیص دهند.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر

 

سایر رسانه ها

اخبار از پلیکان

آخرین مطالب

سایر رسانه ها

اخبار از پلیکان