پایگاه خبری تحلیلی رستانیوز:

 

چکیده : پکیج تزریق مواد شیمیایی یکی از تجهیزات پر کاربرد در صنایع مختلف می باشد. اینکه چه مدل پمپی جهت تزریق ماده شیمیایی مورد استفاده قرار گیرد باعث کارایی بیشتر این سیستم می گردد. در ادامه به معرفی انواع پکیجهای تزریق می پردازیم. با ما همراه باشید...

 

پکیج‌های تزریق مواد شیمیایی وسیله‌ای جهت تزریق دوز مطمئن و دقیق مواد شیمیایی در مصارفی مانند صنعت نفت، گاز، پتروشیمی، غذایی، دارویی و ...

فرآیند تزریق شیمیایی چیست؟

مانند سایر صنایع صنعتی و تولیدی، شرکت‌های صنعتی بزرگ همیشه به دنبال بهبود ظرفیت‌های تولید، بهبود کارایی کلی فرآیند و به حداقل رساندن زمان از کار افتادن ماشین‌آلات هستند. پکیج‌های تزریق مواد شیمیایی توسط شرکت‌های نفت و گاز برای افزایش تولید، کاهش خوردگی، جداسازی نفت/گاز/آب و بسیاری از فرآیندهای دیگر برای بهبود سودآوری در حوزه تلاش‌های اکتشاف و بازیابی استفاده می‌شوند. این مقاله برخی از فرآیندهای معمولی تزریق مواد شیمیایی نفت و گاز را با جزئیات بیشتر توضیح می‌دهد و دلایلی را برجسته می‌کند که اپراتورهای تأسیسات نفت و گاز، تزریق شیمیایی را بسیار سودمند می‌دانند علاوه برآن اجزای اصلی تشکیل‌دهنده یک پکیج تزریق شیمیایی را شرح می‌دهد.

فرآیند تزریق مواد شیمیایی شامل افزودن مواد شیمیایی تخصصی به جریان یا مخازن مختلف برای انجام فرآیندهای خاص است. مواد شیمیایی تخصصی را می‌توان به جریان نفت و گاز تولید شده از سر چاه تزریق کرد یا از طریق یک سوراخ حلقوی به مخازن نفت و گاز افزود که هر کدام بنابر درخواست و شرایط مشتری بستگی دارد.

یکی از موارد استفاده بسیار مهم: صنعت نفت و گاز

پکیج تزریق مواد شیمیایی

پکیج تزریق مواد شیمیایی برای طیف وسیعی از مواد شیمیایی و کاربردها استفاده می‌شود. بخش بزرگی از این کاربردها ایمن سازی فرآیند تولید را به کمک نحوه تزریق با مقادیر کم مواد شیمیایی به سیستم تولید شامل می‌شود. این پکیج‌ها در صنعت پتروشیمی نیز کاربرد دارند.

مواد شیمیایی ویژه تزریق شده به جریان چاه نفت و گاز تولید شده را می‌توان برای بهبود جداسازی، کاهش کف کردن و کاهش خوردگی استفاده کرد. بسیاری از برنامه‌های کاربردی دیگر نیز در این راستا وجود دارد. به طور معمول، این بسته‌های تزریق شیمیایی شامل مخازن، پمپ‌های اندازه گیری، ابزارهای دقیق، لوله‌کشی و کنترل برای نصب آسان است.

یک ویژگی مهم استفاده این سیستم‌ها در صنعت نفت و گاز در ادامه توضیح داده شده است که بصورت خلاصه می‌توان آن را افزایش بازیابی روغن نامید. سیستم‌های تزریق مواد شیمیایی را می‌توان در انواع برنامه‌های کاربردی بازیابی نفت پیشرفته در خشکی و فراساحل مستقر کرد. این پکیج‌های تزریق مواد شیمیایی، افزایش دهنده‌های ویسکوزیته را برای بهبود عبور از یک مخزن تزریق می‌کنند که تولید نفت و گاز را بهبود می‌بخشد. این دستگاه‌های یاد شده معمولاً در نزدیکی محل‌های تزریق آب نصب می‌شوند.

سوال مهمی که پیش می‌آید؟!

آیا با توجه به مشخصات مشتری سیستم متفاوتی ارائه می‌شود؟ بله، نسبت به مایعات چسبناک، خورنده یا سمی، برای زیر دریا، تصفیه آب و تزریق مواد شیمیایی واحدی کاملاً یکپارچه (شامل مخازن، پمپ ها، لوله/لوله، شیرها، اتصالات، ابزار دقیق و اجزای الکتریکی) ارائه می‌شود که تمامی این فاکتورها در حین خرید توسط کارشناس شرکت بررسی می‌گردد.

دسترسی و نگهداری ساده

پکیج‌های تزریق مواد شیمیایی به صورت سفارشی و بر اساس پمپ‌های تزریقی پیستونی یا دیافراگمی ساخته می‌شوند. موتور این پمپ‌ها می‌تواند برقی یا گازی باشد. این بسته‌ها شامل یک مخزن چند محفظه‌ای، دریچه‌های خطوط مکش، تخلیه هستند که دارای ابزار بسیار دقیقی می‌باشند. نرخ تزریق مواد شیمیایی با طول حرکت پمپ متغیر یا درایو فرکانس موتور (الکتریکی) قابل تنظیم است. پکیج‌ها بر اساس مشخصات مشتری تولید می‌گردند. مطابق با الزامات خاص برای FPSO، TLP، MOPU و سایر تاسیسات داخل و خارج ساختمان تولید می‌شوند.

برخی از مشخصات فنی:

دوز دقیق با فشار تنظیمی تا 1200 بار

تنظیم ظرفیت از 10 تا 100 درصد

مطابق با API 675، API 674

سر پمپ دو دیافراگمی با سنسور ایراد (گیج یا فرستنده)

مزایای سیستم تزریق کننده مواد شیمیایی را سعی کرده‌ایم به صورت خلاصه‌وار توضیح دهیم، زیرا این سیستم‌ها در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند که در هر صنعت مختلف جایگاه و ویژگی‌هایی دارند.

 1. مقرون به صرفه بودن
 2. قابل حمل بودن
 3. ابزار دقیق و شیرهای خاموش کننده ایمنی در شرایط بحرانی از آسیب رسیدن به اپراتورها و ماشین آلات جلوگیری می‌کنند
 4. بالا بودن طول عمر سیستم (در صورتی که طبق دستورالعمل از آن‌ها بهره ببرید)
 5. جوابگو بودن آن‌ها به صورت ایمن حتی در محیط‌های خطرناک
 6. نصب و نگهداری آسان

اجزای اصلی یک سیستم تزریق کن مواد شیمیایی

21

یک سیستم تزریق مواد شیمیایی کاملاً کاربردی دارای اجزای مختلفی است که با هم برای بهینه‌سازی و بهره وری در صنعت عمل می‌کنند. اگرچه بسته به ترجیح کاربر نهایی ممکن است دارای تغییراتی در ساختار خود باشد، اجزای ذکر شده در زیر معمولاً به یک شکل یا شکل دیگر در دستگاه یاد شده وجود دارند.

مخازن ذخیره سازی تزریق مواد شیمیایی

مخازن ذخیره سازی برای فرآیند تزریق مواد شیمیایی ضروری هستند. این مخازن محلول‌های شیمیایی حیاتی مورد نیاز با اهداف مختلف مانند بهبود بازیافت روغن، کاهش کف، افزایش جداسازی و مهار خوردگی کانال را در خود جای می‌دهند که هر کدام در سیستم خاص دارای مزایایی است که بسیار مهم می‌باشند. این مخازن را می‌توان به صورت سفارشی و متناسب با مشخصات کاربر نهایی و ملاحظات محیطی مورد سفارش و ساخت قرار داد.

پمپ‌های اندازه‌گیری

پمپ‌های مورد استفاده برای انتقال مواد شیمیایی (پمپ تزریق مواد شیمیایی) به صاحبان صنعت مورد نظر وجودشان برای سیستم‌های تزریق شیمیایی به همان اندازه خرید آن‌ها مهم هستند. پمپ‌های تزریق با هدف عملکرد بهینه، جریان ثابت محلول شیمیایی را در طیف وسیعی از فشارها حفظ برعهده دارند. پمپ‌های تزریق شیمیایی می‌توانند دارای پیکربندی‌های پیستونی، دیافراگمی و دو دیافراگمی باشند که با موتورهای الکتریکی، سیستم‌های پنوماتیک یا انرژی خورشیدی تغذیه می‌شوند و استفاده هر کدام از آن‌ها بدون در نظر گرفتن سلیقه، بیشتر با توجه به نیاز سیستم است.

ابزارهای دقیقکاری

تمام سیستم‌های تزریق مواد شیمیایی به ابزار دقیق‌کاری برای نظارت بر پارامترهای حیاتی سیستم نیاز دارند. یک ابزار دقیق معمولی می‌تواند سطح مخزن مکش، دبی پمپ اندازه گیری، فشار تخلیه پمپ اندازه‌گیری، پاشش‌ها و دما را اندازه گیری کند. همچنین نقاط تزریق چندگانه را می‌توان با پمپ اندازه‌گیری و دستگاه‌های کنترل سرعت تزریق چندگانه (IRCD) مدیریت کرد که به طور جداگانه مواد شیمیایی تزریق را به نقاط تزریق جداگانه اندازه گیری‌می کنند. البته این نوع سیستم‌ها بیشتر در صنایع دارویی و غذایی کاربرد دارند زیراکه در برخی از تولیدات نیازمند ایجاد یک سری متوالی از افزودن مواد شیمیایی را برای تولید محصول نهایی نیازمندیم.

سیستم تزریق مواد شیمیایی

22

ابزارهای نصب شده بر روی سیستم، شرایط عملیاتی را در یک سیستم تزریق نظارت و ثبت می‌کنند. این واحدها همچنین با انجام خاموش شدن خودکار به پیش‌بینی و جلوگیری از موقعیت‌های نامطلوب تزریق کمک می‌کنند. جدا از مخازن و سیستم‌های خودکار، سیستم‌های تزریق مواد شیمیایی ممکن است دارای آلارم‌های داخلی و دریچه‌های خاموش کننده دستی نیز باشند.

لوله و شیرهای مکش/تخلیه

برای حمل مواد شیمیایی تخصصی از مخزن ذخیره به پمپ اندازه گیری، لوله کشی و شیرهای دستی بر روی پکیج تزریق مواد شیمیایی تعبیه شده است. علاوه بر این، لوله‌های تخلیه و شیرهای دستی، مواد شیمیایی پرفشار را از پمپ اندازه‌گیری به لبه محل پاشش منتقل می‌کنند، درست همان جایی که مواد شیمیایی به محل تزریق نهایی خود هدایت می‌شوند. اجزای سخت افزاری مانند شیرهای توپی، شیرهای دروازه‌ای، شیرهای بازرسی، ستون‌های کالیبراسیون و غیره همگی بخشی از پکیج کلی تزریق مواد شیمیایی بشمار می‌آیند.

سازگار کننده بخش پاشش

اکثر سیستم‌های تزریق مواد شیمیایی روی یک محفظه نصب می‌شوند. سازگاری با پایه‌هایی مانند چوبی و فولادی امکان حمل و نقل و عملکرد ایمن را فراهم می‌کند و در عین حال حفاظت ساختاری سیستم را در طول عملیات معمولی گارانتی می‌کند. سازندگان این نوع سیستم فرآیندی مانند ازن استریل راه حل‌های مختلفی برای نیازهای دوز و تزریق مواد شیمیایی ارائه می‌کنند.

سیستم‌های تزریق / خوراک دهنده شیمیایی

در اغلب شرکت‌های معتبر سیستم‌های تزریق شیمیایی استاندارد برای طیف گسترده‌ای از کاربردهای تصفیه شیمیایی مایع از پیش طراحی، بسته‌بندی و کاملاً آزمایش شده‌اند تا مشتریان بتوانند با خیال راحت پس از خریداری از سیستم آن را نصب کرده و استفاده کنند. سیستم کامل شامل یک مخزن ذخیره مواد شیمیایی، دو پمپ اندازه‌گیری/دوز ۱۰۰٪، ابزار دقیق، لوله، دریچه‌ها، ستون کالیبراسیون و فیلتراسیون است.

فواید خرید پکیج تزریق مواد شیمیایی از ازن استریل

 • هزینه طراحی مدولار از پیش بسته بندی شده کمتر از مدل ساخته شده مبتنی بر اجزای درخواستی مشتری است که هزینه کلی پروژه را کاهش می‌دهد
 • زمان نصب سیستم را به حداقل می‌رساند – (برنامه تحویل کلی پروژه کوتاهتر است)
 • آزمایش کامل عملکرد سیستم قبل از حمل و نقل

استانداردهای صنعت تولید پکیج تزریق مواد شیمیایی

 • مخزن ذخیره مواد شیمیایی مطابق با UN31A
 • لوله طراحی شده با استانداردهای ANSI B31.1/ANSI B31.3
 • مجموعه فولاد سازه‌ای طراحی شده بر اساس AWS D1.1
 • جریان از 0.1 تا 1000 GPH
 • مخازن تک لایه و یا محافظتی
 • مونتاژ فولادی ساختاری طراحی شده برای AWS D1.1
 • فشار از 50 تا 1800 PSIG
 • پمپ‌های اندازه گیری/دوزینگ API 675 سنگین یا پمپ‌های رفت و برگشتی API 674
 • موتورهای کاملا محصور به همراه فن خنک کننده
 • پمپ های موتور الکتریکی یا گازی / هوا
 • ساخت و تولید استاندارد 304SS
 • دارای رتبه UN31A
 • استیل 316 فولاد ضد زنگ 316SS
 • قابل سفارش با محازن غیر فلزی PVC، CPVC

در کنار فروش پکیج تزریق مواد شیمیایی، شرکت ازن استریل جهت آسایش و رفاه حال مشتریان خود شروع به سفارشی سازی این سیستم‌ها و ساخت دستگاه ازن نمود که به کمک آن‌ها استفاده از دستگاه راحت‌تر و کارآمدتر باشد. از این رو شرکت با بهره‌گیری از فنون و تجهیزات مورد استفاده در سیستم‌های روز دنیا امکانات سفارشی سازی ویژه را ارئه کرد که در ادامه به مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم، ناگفته نماند که بهترین راه سفارش این محصول تماس با شرکت تولید کننده یعنی ازن استریل و دریافت مشاوره رایگان می‌باشد تا سیستمی بدون کم و کاستی را برای شما با متد روز دنیا طراحی و تولید نمایند. ویژگی‌های سفارشی سازی سیستم عبارتند از:

 • سوئیچ‌های تعیین سطح بالا و پایین
 • شعله گیر
 • مخزن استیل 316
 • ابزار دقیق فشار تخلیه
 • دارای استگاه شروع/پایان
 • زهکشی کردن اجزا لازم

سخن پایانی:

ما  تجهیزات و قطعات اصلی و فرعی مورد استفاده در ساخت این دستگاه‌ها را با بالاترین استانداردهای صنعت طراحی، تولید و تامین می‌نماییم تا مشتریان بتوانند با صنعت به روز و مورد استفاده کشورهای صنعتی بزرگ، صنعت خود را گسترش داده و حداکثر سودآوری را ممکن سازند. همانطور که در بخش ویژگی‌ها گفته شد، پکیج تزریق مواد شیمیایی روی قاب‌های استیل ضد زنگ یا کربن استیل مونتاژ می‌شوند و همراه با قطره چکان مخصوص خود بالاترین عملکرد و بازده را ارائه می‌کنند.

 تمام تجهیزات تزریق ما برای اطمینان از حداکثر کیفیت، کارآیی و قابلیت اطمینان، دارای طراحی دقیق هستند. ما با دقت بهترین مواد ممکن را برای تولید مخازن ذخیره برای طیف وسیعی از مواد شیمیایی مختلف مورد استفاده در تصفیه آب و فرآوری پتروشیمی انتخاب می‌کنیم.  ازن استریل تضمین می‌کند که تجهیزات زودتر از زمان مقرر و موعد یا عمر مفید خود از بین نمی‌روند و درصورت ایجاد هر مشکل یا سوالی می‌توانید به راحتی آن را با بخش پشتیبانی فنی در میان بگذارید تا در اسرع وقت آن موضوع برطرف شده و بتوانید از توقف در خط تولید خود به سرعت جلوگیری کنید.

در کنار تمام موارد گفته شده همچون ساخت دستگاه ازن گاهی با این سوال مشتریان مواجه می‌شویم که این شرکت در قبال خرید سیستم چه خدماتی را بصورت رایگان یا با هزینه ارائه می‌کند. در پایین برخی از خدماتی که شرکت بصورت رایگان در کنار این سیستم ارائه می‌دهد آورده شده است:

 1. نصب / آموزش / راه اندازی - نظارت
 2. گارانتی
 3. شبکه خدمات رسانی گسترده و سراسری
 4. امکان دریافت مشاوره جهت سفارشی سازی سیستم‌ها

 

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر