عذرخواهی وزیر نیرو از مردم بابت قطعی برق

وزیر نیرو در مراسم افتتاح ۷ طرح بزرگ صنعت آب در ۳ استان به خاطر قطع برق از همه مردم ایران عذرخواهی کرد.

پایگاه خبری تحلیلی رستانیوز:

به گزارش رستانیوز،  «رضا اردکانیان» در مراسم افتتاح هفت طرح صنعت آب در سه استان، که بصورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، گفت: فارغ از همه ادله‌ای که نشان می‌دهد برای تامین برق کشور در مضیقه هستیم و در روز‌های گذشته توسط همکارانم توضیح داده شده، برخود وظیفه می‌دانم از همه مردم عذرخواهی کنم.

وزیر نیرو افزود: گرمای زود هنگام هوا و کاهش بارش‌ها دلیل اصلی قطعی‌های برق است.

سهم ۱۰ درصدی ایران از برق مصرفی جهان برای استخراج رمزارز‌ها

وزیر نیرو گفت: ۱۰ درصد از کل برق مصرفی برای استخراج رمزارز‌ها در جهان متعلق به ایران است.

 رضا اردکانیان  افزود: بصورت رسمی و مجاز ۳۰۰ مگاوات برق برای استخراج رمزارز‌ها در کشور صرف می‌شود، اما امار مصرف غیر مجاز برق برای استخراج رمز ارز‌ها بسیار بیشتر از این رقم است.

اردکانیان گفت: در دوماهه فروردین و اردیبهشت اوج بار کشور ۵۵ مگاوات بود درحالیکه این میزان سال گذشته ۴۶ مگاوات بود.

وزیر نیرو افزود: در تلاشیم واحد‌های در دست تعمیر را زودتر از موعد به مدار باز گردانیم، همچنین اگر هوا یاری کند و مردم هم صرفه‌جویی کنند امیدواریم شاهد قطع برق نباشیم.

وی گفت: هم اکنون ۸۵ هزار و ۳۱۳ مگاوات ظرفیت نصب شده نیروگاهی در کشور داریم که از این میزان ۱۲ هزار مگاوات متعلق به نیروگاه‌های برق آبی است و ۷۳ هزار و ۳۱۳ مگاوات متعلق به سایر نیروگاه‌هاست.

اردکانیان با بیان اینکه امسال به دلیل کاهش بارش‌ها، شاهد کاهش تولید در نیروگاه‌های برق آبی هستیم گفت: از ۸۵ هزار مگاوات ظرفیت نصب شده، در بهترین شرایط ۶۰ هزارمگاوات تولید عملی داریم، اما امسال با کاهش ۵۵ درصدی بازندگی‌ها نسبت به سال گذشته مواجه بودیم که موجب شد تا نیروگاه‌های آبی کشور با ۳ هزار ۵۰۰ مگاوات کاهش ظرفیت عملی مواجه شوند.

وی با بیان اینکه در بهترین وضعیت ۵۶ هزار و ۵۰۰ مگاوات ظرفیت عملی خواهیم داشت افزود: با وجود اینکه امسال ۲ هزارمگاوات واحد جدید نیروگاهی تدارک دیده بودیم، اما افزایش مصرف در بخش تولید و همچنین واگذاری یک میلیون انشعاب جدید باعث شد تا شاهد خاموشی‌های اخیر باشیم.

 

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

ارسال نظر