فوری | خبر مهم درباره واریز سود سهام عدالت

مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار گفت: فعلا برنامه‌ای برای واریز سود عملکرد سال ۹۸ سهام عدالت نداریم.

پایگاه خبری تحلیلی رستانیوز:

عسگر توکلی رئیس اتحادیه تعاونی‌های سهام عدالت کشور امروز در خبری مدعی شده بود، سود تکمیلی سهام عدالت در حال انجام است و پیش‌بینی کرده بود که تا اوایل مرداد ماه واریزی‌ها انجام شود.
برای پیگیری این موضوع و بررسی صحت و سقم آن با حسین فهیمی مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به عنوان سخنگوی سهام عدالت و مباشر واریز سود سهام عدالت تماس برقرار شد که وی در پاسخ گفت: فعلا برنامه‌ای نداریم و سود سهام عدالت مربوط به عملکرد سال ۹۸ سهام عدالت ۵۰ درصد در اسفند ۹۹ واریز شد و ۴۰ درصد نیز در ۱۴ تیر ماه سال جاری به حساب ذی‌نفعان و مشمولان سهام عدالت واریز شد.

وی در ادامه گفت: برای واریز سود سهام عدالت یک کار تیمی انجام می‌شود که واحد مالی عملیاتی وظیفه دارند آن را تهیه کرده و واحد فناوری اطلاعات داده‌ها را جمع می‌کند و در قسمت آخر که من قرار دارم ارتباط بانکی و سیستم تسویه وجود دارد که آخرین بخش از سود سهام عدالت عملکرد سال ۹۸ در ۱۴ تیر ماه سال جاری به حساب ذی‌نفعان واریز شد و هنوز هیچ برنامه جدیدی برای واریزی جدید به ما ابلاغ نشده است.

وی پیش از این هم گفته بود با توجه به اینکه برخی شرکت‌های سرمایه‌پذیر سهام عدالت می‌خواهند افزایش سرمایه بدهند و سود را ذخیره کنند، لذا ۱۰ درصد باقیمانده از سود سهام عدالت در قالب سهام جایزه و یا حق تقدم به ذی‌نفعان تعلق خواهد گرفت.

وی همچنین در مورد سود سهام عدالت کسانی که به بانک ارسال شده، اما به دلیل مشکل حساب بانکی سود آن‌ها برگشت خورده است گفت: هنوز آمار دقیقی از سودهای برگشته وجود ندارد، البته چند بانک گزارش داده‌اند، اما هنوز تعدادی از بانک‌ها گزارش برگشتی‌های سود را ارائه نکرده‌اند و بعد از جمع‌بندی این برگشتی‌ها به ذی‌نفعان حساب‌ها به مدت یک ماه اطلاع‌رسانی می‌شود تا نسبت به رفع مشکل حساب بانکی خود اقدام کنند.

به گفته قشمی، مشکلات بانکی شامل این است که مثلاً حساب مشترک باشد یا حساب سپرده‌گذاری بلندمدت یا حساب ارزی و یا حساب‌هایی که به حکم مقام قضایی مسدود شده‌اند، معمولاً امکان واریز به این حساب‌ها وجود ندارد و بعد از رفع شدن مشکل سود آن‌ها در نوبت‌های بعدی واریز خواهد شد.

مشمولان سهام عدالت حدود ۴۹ میلیون نفر هستند که ظرف ۱۵ سال گذشته حدود ۲.۷ میلیون نفر از این افراد فوت کرده‌اند و آخرین سود سهام عدالت که به حساب سهامداران واریز شد به حدود ۴۴ میلیون نفر رسیده است و هنوز در مورد سود عملکرد شرکت‌های سرمایه‌پذیر در سال ۹۹ خبری اعلام نشده است و آخرین واریزی سود سهام عدالت مربوط به عملکرد سال ۹۸ شرکت‌های سرمایه‌پذیر بوده که ۴۰ درصد آخر آن در ۱۴ تیر ۱۴۰۰ به حساب افراد واریز شد.

منبع: فارس

ارسال نظر