افزایش نرخ تورم سالانه خانوار‌های کشور

نرخ تورم سالانه اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ برای خانوار‌های کشور به ۴۱ درصد رسیده که نسبت به ماه قبل، ۲.۱ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

پایگاه خبری تحلیلی رستانیوز:
به گزارش رستانیوز، از مرکز آمار ایران؛ منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن می‌باشد. نرخ تورم سالانه اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ برای خانوار‌های کشور به ۴۱،۰ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ۲،۱ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.
 
هم‌چنین نرخ تورم سالانه برای خانوار‌های شهری و روستایی به ترتیب ۴۰،۵ درصد و ۴۳.۲ درصد می‌باشد که برای خانوار‌های شهری ۱،۹ واحد درصد افزایش و برای خانوار‌های روستایی ۲.۶ واحد درصد افزایش داشته است.
 
(آب معدنی، ماء الشعیر و نوشابه)، گروه «قند، شکر و شیرینی» (بستنی پاستوریزه، نبات و شکر) و گروه «دخانیات» می‌باشد. در گروه عمده «کالا‌های غیرخوراکی و خدمات»، گروه «پوشاک و کفش» (انواع کفش)، گروه «هتل و رستوران» (غذا‌های سرو شده در رستوران) گروه «بهداشت و درمان» (خدمات آزمایشگاهی و ویزیت پزشک) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.
 
همچنین در این ماه گروه «میوه و خشکبار» (موز و سیب)، گروه «سبزیجات» (خیار، لوبیا سبز و بادمجان)، گروه «شیر، پنیر و تخم مرغ» (تخم‌مرغ) و گروه «ارتباطات» (دستگاه تلفن همراه) نسبت به ماه قبل کاهش قیمت داشته است.
کاهش نرخ تورم نقطه‌ای خانوار‌های کشور
 
منظور از نرخ تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل می‌باشد. نرخ تورم نقطه‌ای در اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ به عدد ۴۶،۹ درصد رسیده است؛ یعنی خانوار‌های کشور به طور میانگین ۴۶.۹ درصد بیشتر از اردیبهشت ۱۳۹۹ برای خرید یک «مجموعه کالا‌ها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.
 
نرخ تورم نقطه‌ای اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ در مقایسه با ماه قبل ۲،۶ واحد درصد کاهش یافته است. نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» با کاهش ۲،۰ واحد درصدی به ۶۱.۱ درصد و گروه «کالا‌های غیرخوراکی و خدمات» با کاهش ۲.۷ واحد درصدی به ۴۰.۳ درصد رسیده است.
 
این در حالی است که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوار‌های شهری ۴۶،۱ درصد می‌باشد که نسبت به ماه قبل ۲،۷ واحد درصد کاهش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوار‌های روستایی ۵۱،۰ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۲،۰ واحد درصد کاهش داشته است.

کاهش نرخ تورم ماهانه خانوار‌های کشور

منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل می‌باشد. نرخ تورم ماهانه اردیبهشت ۱۴۰۰ به ۰،۷ درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ۲.۰ واحد درصد کاهش داشته است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالا‌های غیرخوراکی و خدمات» به ترتیب ۰.۸- درصد و ۱.۶ درصد بوده است.
 
این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوار‌های شهری ۰،۷ درصد می‌باشد که نسبت به ماه قبل ۱.۹ واحد درصد کاهش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوار‌های روستایی ۰.۷ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۲.۳ واحد درصد کاهش داشته است.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک‌های هزینه‌ای کل کشور در ماه جاری

 
دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ۴۰،۱ درصد برای دهک پنجم تا ۴۷.۵ درصد برای دهک دهم است.

 

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

ارسال نظر

 

آخرین مطالب

پربازدیدترین