پایگاه خبری تحلیلی رستانیوز:

 

 

کتاب‌های یادگیری زبان انگلیسی عمومی یا ترمیک، گزینه بسیار مناسبی برای افرادی است که می‌خواهند زبان انگلیسی روزمره را یاد بگیرند. این کتاب‌ها به هر 4 مهارت زبانی، یعنی شنیدن، خواندن، نوشتن و صحبت کردن می‌پردازند؛ و به طور معمول بخش‌هایی از هر درس را به آموزش واژگان، دستور زبان و تلفظ اختصاص می‌دهند.

یک مزیت چنین کتاب‌هایی این است که معمولاً هر مجموعه سطح مبتدی تا پیشرفته را پوشش می‌دهد. اما مجموعه‌هایی نیز هستند که برای افراد مبتدی مناسب‌ترند و مجموعه‌هایی وجود دارد که مخصوص افراد با سطح زبان انگلیسی بالاتر طراحی شده‌اند. در ادامه با 10 مجموعه متفاوت از کتاب‌های یادگیری زبان انگلیسی ترمیک آشنا می‌شویم.

 

1- American English File

یکی از معروف‌ترین و پرکاربردترین کتاب‌های یادگیری زبان انگلیسی مجموعه 6 جلدی American English File است. این مجموعه را آکسفورد منتشر کرده و همان‌طور که از نام آن پیداست زبان انگلیسی را با لهجه آمریکایی آموزش می‌دهد. این مجموعه شامل یک کتاب با عنوان starter است و جلد 1 تا 5 آن سطح مبتدی تا پیشرفته را پوشش می‌دهد.

در کتاب‌های American English File با موضوعات متنوعی مثل مکالمات روزمره، گفتار محاوره، دستور زبان و نوشتن ایمیل به زبان انگلیسی آشنا می‌شوید. هدف اصلی این کتاب بالا بردن مهارت ارتباطی شما به زبان انگلیسی است. بنابراین تمرین‌های زیادی برای تلفظ ارائه می‌کند. همراه با هر جلد از کتاب اصلی، یک کتاب کار و یک DVD شامل فعالیت‌ها و درس‌های ویدئویی ارائه شده است و به تمرین‌های آنلاین نیز دسترسی دارید.

مجموعه کتاب‌های American English File برای یادگیری زبان انگلیسی به صورت خودآموز مناسب هستند.

کتاب های یادگیری زبان انگلیسی american english file

 

2- Four Corners

مجموعه Four Corners یک مجموعه 4 جلدی برای یادگیری زبان انگلیسی از سطح مبتدی تا متوسط (سطح A1 تا B1+) است که انتشارات دانشگاه کمبریج آن را طراحی و منتشر کرده است.

این مجموعه برای یادگیری خودآموز زبان انگلیسی روزمره با لهجه آمریکایی و برای گروه سنی نوجوانان و بزرگسالان مناسب است. مجموعه Four Corners دارای کتاب کار و فایل‌های ویدئویی و صوتی مرتبط با مطالب کتاب است. این مجموعه به هر 4 مهارت شنیداری، گفتاری، نوشتاری و خواندن می‌پردازد و بخش‌های اضافه‌ای برای واژگان، دستور زبان، و کاربرد زبان انگلیسی در زندگی روزمره دارد.

کتاب های یادگیری زبان انگلیسی four corners

 

3- Top Notch

یکی از مجموعه کتاب‌های یادگیری زبان انگلیسی که در سراسر دنیا به خوبی شناخته شده، مجموعه Top Notch است. این مجموعه توسط موسسه پیرسون طراحی شده و 4 سطح از مبتدی تا متوسط (A1 تا B1+) را دربر می‌گیرد.

مجموعه Top Notch موضوعاتی به‌روز و کاربردی را در زبان انگلیسی روزمره به شما آموزش می‌دهد و برای افرادی که در سطح مبتدی و متوسط هستند مناسب است. این مجموعه بیش از هر چیز بر آمادگی زبان‌آموزان به برقراری ارتباط و مکالمه به زبان انگلیسی تمرکز دارد. کتاب‌های Top Notch به ویژه برای استفاده در کلاس‌های آموزش زبان انگلیسی بسیار کارآمد است و طراحی خیلی خوبی دارد.

این مجموعه نیز به هر 4 مهارت زبانی می‌پرازد و شامل بخش‌های آموزش واژگان، دستور زبان و درک مطلب است.

 

4- Cutting Edge

یکی دیگر از گزینه‌های عالی برای زبان‌آموزان مبتدی مجموعه Cutting Edge است. این مجموعه که توسط موسسه پیرسون به چاپ رسیده، از سطح مبتدی تا پیشرفته (A1 تا C1) را پوشش می‌دهد و شما می‌توانید یک دوره کامل را با آن بگذرانید. از طرف دیگر این مجموعه بسیار کامل است، یعنی شامل کتاب دانش‌آموز، کتاب فعالیت، کتاب کار، کتاب معلم و CD آموزشی می‌باشد. در مجموع باید بگوییم که این کتاب‌ها یک دسته‌بندی 6 سطحی دارند که از مبتدی (starter) شروع می‌شود و تا سطح پیشرفته (Advanced) پیش می‌رود.

Cutting Edge زبان انگلیسی با لهجه بریتیش را آموزش می‌دهد. تمرین‌های این کتاب طوری طراحی شده که یادگیری واژگان و دستور زبان انگلیسی را برایتان جذاب‌تر کند تا آن را بهتر به خاطر بسپارید. علاوه بر این به طیف گسترده‌ای از موضوعات به‌روز و کاربردی پرداخته است.

 

5- Interchange

مجموعه Interchange یکی از موفق‌ترین مجموعه‌های آموزش زبان انگلیسی در دنیاست. این مجموعه نیز توسط دانشگاه کمبریج به چاپ رسیده و زبان انگلیسی آمریکایی را در 4 سطح آموزش می‌دهد. در حال حاضر ویرایش چهارم کتاب‌های Interchange در بازار موجود است. این کتاب یک انتخاب مناسب برای افرادی که قصد دارند زبان انگلیسی را به صورت خودآموز یاد بگیرند می‌باشد.

این مجموعه نیز از سطح مبتدی تا متوسط (A1 تا B1) را شامل می‌شود. در این کتاب‌ها بر بهبود مهارت‌های گفتاری و شنیداری زبان‌آموزان تکیه شده است؛ و شما با مطالب بسیاری از زندگی کاربردی روزمره، و اصطلاحاتی آشنا می‌شوید که در طول روز و موقعیت‌های متفاوت به آن‌ها برمی‌خورید.

 

 

6- Family and Friends

اجازه بدهید برویم سراغ یک مجموعه کتاب یادگیری زبان انگلیسی برای کودکان.

Family and Friends یکی از بهترین مجموعه‌هاست که انتشارات دانشگاه آکسفورد آن را چاپ کرده است. این مجموعه 7 سطح دارد (یک سطح مقدماتی (starter) و شش سطح دیگر) و زبان انگلیسی با لهجه بریتیش را آموزش می‌دهد.

متد آموزشی و فعالیت‌های این کتاب‌ها به دقت و متناسب با آموزش برای کودکان طراحی شده و روی مهارت‌های شنیدن و صحبت کردن تمرکز دارد. روش آموزش صداها به نوعی است که برای زبان‌آموز غیربومی به آسانی قابل درک باشد. علاوه بر این، در این مجموعه تمرین‌هایی نیز برای شروع فعالیت نوشتاری در نظر گرفته شده است تا کودکان را برای نوشتن آماده کند.

 

علاوه بر کتاب‌های Family and Friends، مجموعه کتاب Super Minds نیز که توسط دانشگاه کمبریج به چاپ رسیده برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان مناسب است.

 

7- English For Everyone

مجموعه English For Everyone یک مجموعه 4 جلدی برای نوآموزان زبان انگلیسی است. این مجموعه را شرکت DK طراحی و عرضه کرده و شامل موضوعات پایه در زبان انگلیسی است؛ مانند مکالمات محل کار، واژه‌هایی که در خانه به آن‌ها برمی‌خوریم، و فعالیت‌های روتین روزمره. از طرفی این مجموعه برای یادگیری خودآموز زبان انگلیسی طراحی شده و برای کسانی که به دنبال کتابی می‌گردند که استفاده از آن ساده باشد، بسیار مناسب است.

کتاب‌های English For Everyone بسیاری از مفاهیم را از طریق تصاویر انتقال می‌دهد، روی هر 4 مهارت زبانی تمرکز دارد و تمرین‌هایی برای یادگیری واژگان و دستور زبان انگلیسی در نظر گرفته است.

هر کتاب از این مجموعه یک کتاب تمرین نیز دارد که به زبان‌آموز کمک می‌کند با تمرینِ بیشتر، مهارت خود را در زبان انگلیسی بالا ببرد. این مجموعه یک جلد اضافی نیز با موضوع زبان انگلیسی تجاری دارد.

 

8- English File

مجموعه English File نیز یک مجموعه کامل از انتشارات آکسفورد است که سطح مبتدی تا پیشرفته (A1 تا C1) را در هفت کتاب پوشش می‌دهد. ویرایش سوم این کتاب‌ها که در حال حاضر موجود است، متن‌ها و موضوعات جذابی ارائه می‌کند تا در زبان‌آموزان انگیزه ایجاد کند، و فعالیت‌ها و تمرین‌هایش را بر اساس زندگی یک بزرگسال پرمشغله طراحی کرده است.

همراه هر کتاب از این مجموعه ویدئوها و فایل‌های صوتی، کتاب کار و فضای تمرین آنلاین روی وب‌سایت آکسفورد در نظر گرفته شده، که می‌تواند بهره شما را از مطالب آموزشی به حداکثر برساند. نسخه جدید این کتاب روی ابزارهای دیجیتال نیز در دسترس است و امکانات بسیار خوبی برای آموزش روی کامپیوتر یا تبلت، به صورت آنلاین یا آفلاین در نظر گرفته است.

 

9- Viewpoint

اگر سطح زبان انگلیسی شما بالاتر از متوسط است مجموعه کتاب‌های Viewpoint که توسط دانشگاه کمبریج منتشر شده می‌تواند کمک کند سطح زبان انگلیسی‌تان را بالاتر ببرید. این مجموعه شامل دو سطح B2 و C1 است. کتاب‌های Viewpoint زبان انگلیسی آمریکایی را در سطح ارتباط مؤثر آموزش می‌دهند. با استفاده از استراتژی‌ها و مهارت‌هایی که در این کتاب‌ها آمده است می‌توانید در مهارت صحبت کردن و نوشتن به زبان انگلیسی در سطح پیشرفته مسلط شوید.

 

10- Summit

یک مجموعه سطح بالای دیگر از کتاب‌های یادگیری زبان انگلیسی با لهجه آمریکایی مجموعه دو سطحی Summit است که انتشارات پیرسون آن را به بازار عرضه کرده است. اگر سطح زبان انگلیسی شما فراتر از متوسط و پیشرفته (B2 و C1) باشد، این مجموعه برایتان بسیار کاربردی است.

در هر درس از این مجموعه فعالیت‌هایی طراحی شده تا زبان‌آموزان مهارت‌های خود را با استفاده از آن بالا ببرند. علاوه بر آن ده مدل برای مکالمات ضروری ارائه کرده است که بر اساس آن می‌توانید طیف گسترده‌ای از مکالمه‌ها را تمرین کنید و از پس گفتگوهای طولانی برآیید. تمرین‌های این کتاب‌ها کمکتان می‌کند به راحتی در جلسه‌های بحث آزاد (free discourse) شرکت کنید. Summit بخش‌هایی نیز برای یادگیری نکات گرامری بیشتر در نظر گرفته است.

لیست کامل بهترین کتاب های یادگیری زبان انگلیسی:

https://hitalki.org/blog/best-books-to-learn-english/

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر