پایگاه خبری تحلیلی رستانیوز:

مردم ایران در طول تاریخ همواره به هنرهایی مانند منبت کاری یا معرق کاری علاقه زیادی نشان داده اند. از قدیم تا به امروز استفاده از چوب مخصوصا چوب منبت کاری شده در طراحی مبلمان ایرانی کاربرد فراوانی داشته است. امروزه یکی از علاقه های مردم ایران مبلمان سنتی چوبی است که طرافداران زیادی پیدا کرده است. این نوع مبلمان با استفاده از چوب ساخته می شود و برخلاف مبلمان کلاسیک از جنس مصنوعی نیست.

اگر به تاریخ و تصاویر تاریخی نگاه کنید، همواره مبلمان چوبی سنتی یکی از پرکاربردترین وسیله ها در میان شاهان ایرانی بوده است. این مبلمان همواره با شبکه های زیبا با طرح های اصیل ایرانی طراحی می شوند تا چشم بیننده را به خود خیره کنند.

 

امروزه صنایع چوب نصر با تکیه بر هنر ایرانی و با الهام گرفتن از سبک سنتی ایرانی مدل های متنوعی از مبلمان سنتی چوبی را تولید کرده است. این نوع مبلمان به دکوراسیون خانه شما حالت اشرافی و شاهانه می بخشد.

یک پیشنهاد جذاب استفاده موازی از سبک کلاسیک در کنار سبک مبلمان سنتی است. هیچ الزامی وجود ندارد که مبلمان دکوراسیون منزل شما تماما سنتی یا تماما مدرن باشد. گاهی می توانید با ترکیب این دو سبک یک طراحی زیبا و چشم نواز به وجود آورد. بهترین روش این است که قسمتی از خانه خود را به مبلمان سنتی و قسمت دیگر را به مبلمان کلاسیک و مدرن اختصاص دهید. برای مثال قرار دادن یک ست مبلمان سنتی در کنار سماور قدیمی طلایی و یک فرش سنتی ایده بسیار خوبی محسوب می شود. در این نوع دکوراسیون نباید نگران زیباتر شدن یک قسمت شوید. باید اجازه دهید تا هر کدام از این سبک ها بهترین حلات خود را به نمایش بگذارید.

13

برای زیباتر شدن طراحی مبلمان سنتی می توانید از ترکیب چوب و پارچه های رنگی استفاده کنید. ترکیب رنگ چوب قهوه ای و پارچه قرمز رنگ ظاهر بسیار زیبایی به وجود خواهد آورد.

مبل سنتی چوبی یکی از تطبیق پذیرترین مبلمان ها در انواع طراحی دکوراسیون داخلی می باشد. استفاده از این نوع مبلمان در سبک های کلاسیک، روستیک و سنتی طراحی دکوراسیون داخلی امکان پذیر می باشد. از دیگر مزایای مبلمان سنتی چوبی می توان به تنوع در طرح و قیمت آن اشاره کرد.

14

چوب از جمله متریالی است که از مقاومت بالایی برخوردار می باشد و به همین خاطر از آن در ساخت مبلمان استفاده می شود. حال سؤال در چگونگی انتخاب انواع مناسب مبلمان چوبی که با طراحی به کار رفته در خانه تطابق داشته باشد، می باشد.

ایده های طراحی مبل سنتی چوبی

استفاده از وسایل عتیقه

می توانید در کنار مبلمان چوبی سنتی خود از عتیقه جات و ظروف قدیمی و آنتیک استفاده نمایید. این کار سبب می شود تا فضا به میزان زیادی به سبک سنتی درآید.

استفاده از فرش دستباف

می توانید از یک فرش دستباف قدیمی کوچک با رنگ بندی قرمز و قهوه ای استفاده نمایید و مبلمان سنتی خود را در اطراف این مبل قرار دهید. تطبیق پذیری مبلمان سنتی با فرش دستباف ایرانی یادآور هنر و پیشینه اصیل ایرانی می باشد.

استفاده از کرسی

از دیگر المان هایی که مطابق با سنت قدیمی ایرانیان است، کرسی می باشد. شما می توانید در کنار استفاده از تخت ها و مبل های سنتی، از کرسی نیز استفاده نمایید.

استفاده از صنایع دستی

از دیگر ایده های طراحی سنتی استفاده از صنایع دستی می باشد. می توانید دیوار پشت مبل سنتی را با تعدادی از این صنایع دستی مانند تابلوهای میناکاری، قاب های قلم زنی یا قالیچه و گلیم های دستباف بپوشانید.

استفاده از کوسن های سنتی

از مهم ترین المان ها برای طراحی مبلمان چوبی، استفاده از کوسن هایی با اشکال و طرح و نقش های سنتی می باشد. می توانید مطابق با رنگ و طرح نشیمن گاه مبل، تعدادی کوسن را نیز سفارش دهید و به عنوان تکیه گاهی دکوراتیو از آن استفاده نمایید.

منبع: ساختمانچی

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر

 

پربازدیدترین