پایگاه خبری تحلیلی رستانیوز:

 

 

اگر قصد سفر به یزد را دارید و بلیط مشهد یزد را خریداری کرده‌اید، باید بدانید که در حال سفر به یکی از شهرهای بسیار هنری ایران هستید! پیش از آنکه زمان بازگشت و موعد بلیط یزد مشهد فرا برسد، بهتر است سری به تمامی بازارهای سنتی یزد بزنید و البته که صنایع دستی این شهر را خریداری کنید. صنایع دستی یزد بسیار بی‌نظیر هستند. اگر می‌خواهید تا بهترین سوغات یزد را برای خود و دوستانتان تهیه کنید، بهتر است مستقیم به سراغ صنایع دستی بروید. در ادامه شما را با بهترین انواع صنایع دستی یزد آشنا خواهیم کرد.

قالی بافی

قالی بافی از جمله معروف‌ترین صنایع دستی یزد به حساب می‌آید. یزد سالانه به صورت میانگین حدود 5مترمربع به ازای هر بافنده، قالی تولید می‌کند. حدود 50 درصد از تولیدات فرش دستبافت در استان یزد، به بازارهای خارج از کشور فروخته می‌شود. پس می‌توانید انتظار قالی‌هایی بسیار باکیفیت و عالی را از یزد داشته باشید.

فرش‌های یزد دارای نقوش بسیار اصیل هستند. اگر به صورت تخصصی در زمینه قالی‌های دستبافت تخصص داشته باشید، حتماً تفاوت نقوش اصیل یزد را با سایر نقوش اصیل ایرانی متوجه خواهید شد. قالی‌های یزد دارای طرح‌های اصیل گل و ماهی، کرمانی، هراتی و سردار جنگل هستند. توجه داشته باشید که قالی‌های اصیل یزدی اصلاً ارزان نیستند. همچنین با توجه به قیمت گران آنها، بهتر است قالی‌های دستبافت را از مغازه‌]ای قدیم و اصیل تهیه کنید.

زیلو بافی

زیلو نوعی کفپوش و زیرانداز از جنس پنبه است. معمولاً در مناطق کویری از زیلو به عنوان کفپوشی بادوام استفاده می‌کنند. زیلو در زندگی شهری شاید جایگاه خاصی نداشته باشد. البته با این حال هنوز هم از زیلو به عنوان تزئینات داخل خانه استفاده می‌کنند. شهرستان میبد، مرکز اصیل زیلوبافی در ایران و استان یزد است.

5

تا همین چند سال پیش، صدها خانواده در این شهرستان مشغول زیلوبافی بودند. قدمت زیلوبافی در این شهرستان به دوران پیش از اسلام باز می‌گردد! همین موضوع به یکی از جاذبه‌های گردشگری میبد تبدیل شده است. پس اگر بلیط مشهد یزد را خریداری کرده‌اید، سری هم به شهرستان میبد بزنید. قیمت بلیط اتوبوس یزد میبد همانند بلیط یزد مشهد گران نیست. پس به هیچ وجه بازدید از این شهرستان و خرید زیلوهای اصیل را از دست ندهید.

دارایی بافی

دارایی بافی یا ایکات یکی دیگر از صنایع دستی مهم یزد است. در ایکات با استفاده از ابریشم طبیعی و نخ ویسکوز با رنگ‌های مختلف، پارچه‌هایی خاص تولید می‌شود. قیمت پارچه داریی یا همان ایکات بسیار گران است. قدمت دارایی بافی به بیش از 800 سال پیش باز می‌گردد.

از ایکات برای ساخت رولحافی، بقچه و امثال آن استفده می‌کردند. این پارچه همیشه در طول تاریخ جزو گران‌ترین انواع پارچه به حساب می‌آمد. از دوران گذشته تا به امروز کسانی که دارای تمکن مالی کافی بودند می‌توانستند از این پارچه استفاده کنند. پس اگر به دنبال خرید صنایع دستی خاص یزد هستید، می‌توانید دارایی خریداری کنید.

ترمه

وقتی که بلیط مشهد یزد را خریداری کردید و پا به یزد گذاشتید، از همان فرودگاه یا ترمینال شاهد مغازه‌های فروش ترمه خواهید بود. ترمه نوعی پارچه بسیار زیبا با مصارف مختلف است. در شهرهای مختلف کشور ترمه بافته می‌شود؛ اما مهم‌ترین شهر تولیدکننده ترمه در ایران، یزد به حساب می‌آید.

ترمه اصیل را از ترکیب نخ، پشم، ابریشم و کرک الوان تهیه می‌کنند. البته این روزها برای کاهش قیمت ترمه، دیگر از نخ ابریشم استفاده نمی‌کنند. ترمه را در گذشته با انگشتان دست می‌بافتند. به همین خاطر به آن انگشت بافت نیز می‌گفتند. این روزها ترمه را با کمک ماشین‌های صنعتی می‌بافند. البته هنوز هم انواع ترمه انگشت بافت ابریشم در بازار سنتی یزد وجود دارند که قیمت بسیار گرانی هم دارند. در ضمن باید بدانید که اگر قصد خرید ترمه اصیل و انگشت بافت را دارید، باید تخصص کافی در زمینه تشخیص آن هم داشته باشید. در غیر این صورت نمی‌توانید تفاوت بین آنها را تشخیص دهید.

6

قلم زنی

شاید بسیاری از افراد تصور کنند که قلم زنی جزو صنایع دستی اصفهان است. البته که صنایع دستی اصفهان و یزد شباهت بسیاری به هم دارند. هر دوی آنها جزو شهرهای کویری ایران با فرهنگی مشابه به هم هستند. پس جای تعجب نیست که شباهت بسیاری بین فرهنگ آنها وجود داشته باشد. به ایجاد نقوش مختلف روی اشیاء فلزی همانند طلا، مس، برنج و نقره، قلم زنی گفته می‌شود.

قدمت قلم زنی به دوران هخامنشیان باز می‌گردد. از آن دوران قلم زنی در ایران رواج پیدا کرد. در حال حاضر هنوز هم قلم زنی در شهرهای مختلف همانند یزد و اصفهان رواج دارد. اگر به دنبال یک سوغات خاص از صنایع دستی یزد هستید، می‌توانید از بازارهای سنتی یک اثر قلم زنی زیبا تهیه کنید. تقلم زنی را می‌توانید به عنوان یکی از تزئینات داخل خانه استفاده کنید. همچنین انواع ظروف قلم زنی نیز در بازار وجود دارند.

خب با مهم‌ترین صنایع دستی یزد آشنا شدید. پس پیش از رسیدن زمان بازگشت و خرید بلیط یزد مشهد سری به بازار سنتی یزد بزنید و صنایع دستی آن را تهیه کنید.

 

ارسال نظر

 

پربازدیدترین