پایگاه خبری تحلیلی رستانیوز:

خط و خش‌های عمیقی که به دلایل مختلف روی بخش‌هایی از بدنه خودرو ایجاد می‌شود، می‌تواند زمان فروش خودرو، باعث کاهش قیمت آن شود. بنابراین باید به فکر روشی مقرون به صرفه، سریع و ساده بود تا بتوان از شر چنین  آسیب‌هایی خلاص شد. در این مواقع می‌توانید با لیسه‌ گیری خودرو، کار پنهان کردن این خط و خش‌ها را به راحتی انجام دهید. اگر به طور دقیق نمی‌دانید که لیسه‌ گیری چیست و چه کاربردی دارد، موضوعی است که در ادامه به آن می‌پردازیم.

لیسه گیری

نقاشی یا لیسه‌ گیری خودرو؛ مساله این است

خط و خش‌هایی که روی بدنه اتومبیل ایجاد می‌شوند به دو دسته تقسیم می‌شوند، خط و خش‌های سطحی که معمولا روی لایه اول رنگ اتومبیل ایجاد می‌شود که چنین خطوطی را عموما با پولیش کردن می‌توان  از بین برد. اما اگر خطوط در سطوح عمیق‌تری باشد موضوع متفاوت خواهد بود؛ باید گفت اگر این خط و خش‌ها روی لایه‌های دوم و سوم رنگ خودرو ایجاد شده باشند نیاز است که با مهارت بالا و به کمک لیسه‌ گیری این خطوط را از میان برداشت. در واقع لیسه‌ گیری زیر مجموعه‌ای از نقاشی اتومبیل است که خط و خش‌های عمیق و گسترده روی بدنه ماشین را از بین می‌برد یا اصطلاحا خش‌گیری می‌کند.

ترمیم رنگ ماشین با لیسه‌ گیری امکان‌پذیر است؟

نقاشی خودرو لوکس با لیسه گیری

در بسیاری مواقع به جای نقاشی خودرو که یکی از عوامل اصلی کاهش قیمت در زمان فروش است، به روش لیسه‌ گیری، میتوان ماشین را بدون آنکه آسیبی به بدنه یا رنگ اصلی خودرو وارد شود، خش‌گیری کرده و رنگ آن را ترمیم کرد.

معمولا از لیسه‌ گیری برای از بین بردن خطوط عمیق و با گستردگی زیاد استفاده می‌شود. در حقیقت مواردی که رنگ بدنه خودرو دچار ترک خوردگی شده باشد می‌توان از لیسه‌ گیری به عنوان ترمیم استفاده کرد. یک نکته مهم در مورد لیسه‌ گیری خودرو آن است که این کار را باید زمانی انجام داد که خطوط تازه ایجاد شده اند، به این ترتیب کار بسیار سریع‌تر، روان‌تر و آسان‌تر خواهد بود. در نظر داشته باشید گاهی اوقات خطوط عمیق با گستردگی زیاد باعث ریختگی رنگ خودرو می‌شوند که ترمیم آن تنها با نقاشی مجدد خودرو امکان‌پذیر است.

نکته مهم دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که لیسه‌ گیری برای تمام رنگ‌ها امکان‌پذیر نیست و در صورت لیسه‌ گیری برای همه رنگ‌ها، ممکن است به خروجی مطلوبی دست پیدا نکنیم.

مراحل لیسه‌ گیری شامل چه مواردی است؟

برای یک لیسه‌ گیری حرفه ای و دقیق باید مراحل به صورت استاندارد و به دقت انجام شود تا خروجی کار بسیار تمیز بوده و آسیبی به هیچ نقطه از خودرو نرسد. مراحل لیسه‌ گیری در ادامه بیان شده است:

  • ابتدا محل خط و خش با شوینده مخصوص، تمیز شسته می‌شود تا سطح بدنه از هرگونه آلودگی پاک شود.
  • در مرحله بعد با قرار دادن خودرو زیر نور ماوراء بنفش یا نور خورشید، عمق آسیب دیدگی تخمین زده می‌شود.
  • مرحله بعدی یکی از مهمترین و دقیق‌ترین مراحل لیسه‌ گیری است که در آن باید با انتخاب کد رنگ صحیح خودرو، محل آسیب دیدگی را با رنگ خشک پر کرد. از آنجایی که انتخاب رنگ بسیار حساس است باید گفت که این مرحله بسیار مهم، دقیق و زمان بر است. در این مرحله کارشناس رنگ با ساختن ترکیب رنگی از روی رنگ اصلی بدنه خودرو کار را برای لیسه‌ گیری نهایی آماده می‌کند. انتخاب رنگ باید به گونه‌ای باشد که بیشترین شباهت را به رنگ اصلی داشته باشد، البته از آن مهم‌تر اینکه همه بخش‌های محل مورد نظر برای لیسه‌ گیری با رنگ خشک به صورت یکدست و همسطح پر شود.

یک نکته مهم: تمیزی کار در این بخش با توجه به این که از بتونه در لیسه‌ گیری استفاده نمی‌شود و رنگ ترمیم شده دقیقا همرنگ و هم سطح با رنگ اصلی بدنه است، سبب می‌شود در کارشناسی خودرو، این ترمیم رنگ شدگی خودرو محسوب نشده و باعث افت قیمت خودروی شما نشود.

  • وقتی لیسه کاری با دقت و مهارت کافی انجام گرفت نوبت به پولیش کاری می‌رسد که این بخش، بخش پایانی خشگیری محسوب می‌شود. در این مرحله باید با استفاده از بهترین و قوی‌ترین مواد مخصوص پولیش کاری و استفاده از تجهیزات و دستگاه‌های مخصوص، ناحیه ترمیم شده را به دقت پولیش کرد.

نکته مهمی که در این مرحله باید مورد توجه قرار گیرد این است که در زمان پولیش‌کاری، سطح کار باید کاملا خشک باشد، در غیر این صورت مواد پولیش پخش می‌شود.

  • مرحله نهایی لیسه‌ گیری واکس زدن سطح ترمیم شده است. انتخاب واکس مناسب یکی از اصلی‌ترین موارد در این بخش محسوب می شود که کارشناس باید این واکس را با توجه به نوع کاربری خودرو و دمای هوای محل زندگی انتخاب کند.

چه کنیم تا خودرو ما کاهش قیمت پیدا نکند؟

جلوگیری از کاهش قیمت خودرو

همانطور که گفتیم در بسیاری از موارد می توان به جای نقاشی خودرو با لیسه‌ گیری دقیق و حرفه ای از افت قیمت ناشی از نقاشی بدنه خودرو جلوگیری کرد. اما باید به این نکته توجه کنید که لیسه‌ گیری باید کاملا حرفه ای، بادقت و مهارت بالا انجام گیرد.

مدوسا مجموعه‌ای است که بهترین و ماهرترین متخصصین لیسه‌ گیری خودرو را در اختیار دارد؛ بنابراین انجام این خدمات در مدوسا با کیفیت بالا، بسیار حرفه ای و غیر قابل تشخیص است؛ همچنین برای کسانی که روی ترمیم رنگ خودرو حساس هستند یک گزینه عالی به حساب می‌آید.

 

ارسال نظر

 

آخرین مطالب

پربازدیدترین